DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

SBOR DOBROVOLNÝCH HASIČŮ  LEDCE

Historie

 

Z historie Sboru dobrovolných hasičů

(Květen 2002)


Bude tomu 110 let, kdy byl v červnu roku 1892 založen Sbor dobrovolných hasičů v Ledcích. Podnět k tomu dala skladba zástavby obce, kde byly většinou dřevěné stavby, které často hořely. Nově založený spolek se opíral o stanovy vydané vzájemně pojišťovacím spolkem proti ohni, který měl sídlo ve Spech u Nového Města nad metují. Za velitele byl zvolen pan Kryl František, podvelitel pan Kašpar Josef ze Stránky a za člena výboru byl zvolen pan Jirsák z čísla 23. Původní vybavení sboru byly džbery na vodu, trhací háky a ruční stříkačka. Jako zápřah do stříkačky byly určeny koně od Krylů, Zvoníčků a kašparů. Koně to neměli tak jednoduché, jak je patrno ze zápisu o požáru u Janečků v Klášteře v roce 1895. Když cvalem přivezli stříkačku, okamžitě byli přepřaženi do voznice a vozili vodu.


Roku 1896 vypukl v obci velký požár, kdy na Obci vyhořelo 8 usedlostí. Podle dochovaných písemností se tohoto požáru zúčastnilo 18 sborů se svými stříkačkami, a to z obcí Klášter, Očelice, Bolehošť, Jílovice, Jeníkovice, Mokré, Čánka, Přepychy, Třebechovice, České Meziříčí, Křivice, Nepasice, Opočno, Lično, Librantice, Výrava a Blešno. Když si představíme, že všichni přijeli s koňmi a po tehdejších cestách, byl to výkon úctyhodný. Nikde však není záznam, jakým způsobem byly tyto vzdálené sbory povolány.


V roce 1898 byla v Ledcích přehlídka hasičských sborů a byl pořízen stejnokroj a sborové čepice zvané „Poděbradky“. V těchto krojích šlo v plné síle 30 mužů, pod velením pana Václava Baška a zvuku trubky pana Josefa Ježka, kováře, nejen toho dne, ale i po okolních slavnostech.


18.září 1898 vypukl druhý největší požár v naší obci, který zachvátil horní polovinu obce od Bártových po Krylovu hospodu, kterou již tenkrát tenkrát hasiči chránili a nenechali shořet. Celkem bylo požárem zničeno 7 popisných čísel. Kromě požárů jejichž likvidace, jak v obci, i tak v obcích sousedních, byla hlavní náplní a je jich zaznamenáno do roku 1946 celkem 42, se sbor zabýval i jinou veřejně prospěšnou činností.

Naší obcí protéká řeka dědina, která v minulých dobách hojně, ale i dnes, po dvou regulacích toku, dokáže při povodních zaplavit část obce a okolí. A právě zde se projevovala a ještě dnes trvá nezištná pomoc hasičů pro záchranu obydlí a lidských životů. Přitom všem naši předchůdci nezapomínali ani na společensky prospěšnou činnost sboru, jako byly hasičské sjezdy, cvičení a také slavné hasičské plesy. Zajímavé jsou postřehy z těchto akcí ze zápisů ve kterých se píše, že 23.ledna 1902, byl ples hasičů v Bolehošti a protože byla hlášena velká účast hasičů z Ledec, čekala na ně hudba již u tratě v jejímž doprovodu byli uvítáni. V měsíci červnu toho roku byla založena první hasičská knihovna a postaven dosoušeč hadic. V roce 1925 se obnovuje sbor a jsou pořízeny nové stejnokroje, celé bílé. Dne 13.června 1926 se zúčastnilo 16 členů ve stejnokrojích na uvítání prvního presidenta T. G. Masaryka a Dr. Ed. Beneše v Opočně. Na dny 5. a 6. července na sjezd hasičstva do Prahy byli z Ledec vysláni tři členové a to Marek Josef, Herzán Josef a Černý Josef .

Dne 30.června 1929 byl velkým svátkem pro Ledce, sjezd hasičů. Jako první přijíždí sbor z velkého Poříčí veden starostu obce Josefem Pražákem a dalšími třiceti členy sboru. Přivážejí automobilovou stříkačku, která budí velkou pozornost, hlavně našich hasičů. Přijelo dalších 25 sborů a celkem se této slavnosti zúčastnilo 379 členů hasičstva.

4.února 1931 byla zakoupena motorová stříkačka od Firmy „Stratílek“ z Vysokého Mýta za 43tis. korun, která je ve vlastnictví sboru dodnes.

Dne 14.června 1931 byl v lecích okrskový sokolský sjezd, při kterém došlo k požáru velké stodoly Družstevního dvora s velkými zásobami slámy, hospodářskými stroji a co nejhoršího shořely tam dva koně ze Skalky, auto, dva motocykly a majetek Sokolů, kteří přijeli na sjezd. Zde poprvé dostala nová stříkačka křest, kdy tři dny a dvě noci pracovala s krátkými chvílemi oddechu. Byl to nejčernější den třicátých let hasičů v Ledcích. V roce 1935 byl stav členů has. V Ledcích 61 a samostatném Újezdci 10. Teprve až v květnu 1946 dochází ke sloučení sborů Ledce a Újezdec. V povalečném roce 1946 se první valná hromada Sboru dobrovolných Hasičů v Ledcích konala 19.1.1946. Museli být dány dohromady písemnosti a členské příspěvky, protože v době války se činnost pozastavila a bylo třeba vše dát do pořádku. Dne 15.května 1946 se konala slučující schůze sborů Újezdec a Ledce. Potvrzeno ústředím v Praze vše bylo, ale až v roce 1948. V roce 1947 zakoupil sbor starší nákladní automobil PRAGA RN. V roce 1952 se místní sbor zúčastnil požáru V Bolehošťské Lhotě a také ve dvoře Ostrově, bohužel na místo ohně se nedostavil se stříkačkou, pro defekt kol stříkačka k ohni nedojela. Roku 1953 přišla měnová reforma. Původní stav hotovosti v pokladně byl 19.970Kč. Po výměně na nové peníze zůstalo v pokladně 399Kč.

Roku 1957 sbor pomáhal při likvidaci požáru dvora v Ledcích. 3.září 1963 místní hasiči úspěšně likvidovali požár u Matušků, který byl způsoben bleskem. V roce 1966 dětská hra se zápalkami způsobila požár stodoly u Šmídů, vznikla velká škoda na soukromém i družstevním majetku.

V roce 1970 byl sbor vybaven novou motorovou stříkačkou PS 12. Která po četných úpravách a vylepšeních slouží dodnes. V letech 1969-71 byl postaven sušák hadic. Dne 18.června 1972 sbor pořádal 80 výročí založení sboru. Okresního kola soutěže se zúčastnilo 60 členů sboru a celkem bylo přítomno 315 krajových hasičů. V roce 1973 bylo vybudováno suché potrubí do Újezdce a kolna pro auto. V roce 1977 se začalo s výstavbou protipožární nádrže vedle sportovního hřiště. V letech 1978-1982 se hasiči významně podíleli na výstavbě prodejny, která byla slavnostně otevřena 20.12. 1982. Místní hasiči nikdy nechyběli při obecních brigádách. Bylo vybudováno mnoho potřebných zařízení. Vybodování chodníků, prodejny, požární nádrže, hasičské zbrojnice, výsadba zeleně atd.…. Též bylo v historii sboru pořádáno mnoho kulturních akcí, plesy, dětské karnevaly, ledecká lávka, taneční zábavy, sportovní klání a mnoho jiných. Sbor se pravidelně zúčastňoval různých soutěží a námětových cvičení.

V pravidelných intervalech se sbor též potýkal s nezájmem členů a činnost upadala, ale pokaždé se našla parta nadšenců, která opět činnost pozvedla,  zájem o hasiččinu se zase oživil.

Přibližně v roce 1978 byl uhašen začínající požár komína u Havlíčků. K uhašení stačila pouze zahradní hadice. 24.8.1989 chytili brikety u Šestáků čp. 22. Byl též povolán útvar z Dobrušky s odsávačem kouře. Bylo nutno 30q briket vyvozit ven a uhasit.

V červnu roku 1992 se konaly oslavy 100 let založení sboru v Ledcích. Zúčastnili se sbory z Ledec, Bolehoště, Polánek a Přepych muži i ženy. Slovem oslavy zahájil Josef Šesták poté promluvil Starosta obce ing. Pavel Havlíček, hosty též uvítal starosta sboru Jan Hušek. S historií sboru přítomné seznámil Miroslav Preclík. Za věrnost bylo oceněno patnáct nejstarších členů. Byla vystavena technika, proběhla soutěž sborů a profesionální sbor z Dobrušky předvedl svoji připravenost. V podvečer k dobré náladě hrála reprodukovaná hudba. 

19.února 1992 bylo zakoupeno auto V3S z vojenské posádky z Kutné Hory. Jeho stav byl, ale velmi špatný a bylo třeba mnoho hodin práce, aby se z něho stalo technicky schopné vozidlo. V květnu 1994 v Přepychách se na okrskové soutěži po mnoha letech předvedlo poprvé ženské družstvo Z Ledec.

20.května 1995 se konala okrsková soutěž spojená se slavnostním otevřením nové hasičárny. Po nástupu u hasičárny se sbory přesunuly na pastvinu za bytovkou kde proběhly soutěže, po jejich skončení se odpoledne u koupaliště konalo posezení s Opočenkou a večer country hudba. Nechybělo ani bohaté občerstvení.

Sbor nikdy nezanedbával ani vzdělávací činnost. Několik členů absolvovalo školení v Bílých Poličanech. Pravidelně sbor zajišťuje v obci sběr železa, který je velkým finančním přínosem do společné pokladny hasičů.

V roce 1995 se soutěžní družstva začala zúčastňovat pohárových soutěží a tím se naplno zapojila do požárního sportu. Bylo upraveno auto V3S na požární vozidlo. V roce 98 se podařilo prodat auto RN.

23 a 24 července 1998 se ani naší obci nevyhnula povodeň, kde hasiči byli nejdůležitějšími pomocníky postižených občanů. Vynášeli nábytek ze zatopených domů, stěhovali domácí zvířectvo, čerpali vodu, byli všude tam, kde bylo třeba.

V roce 2000 se konečně podařilo provést nástřik auta V3S. 20.května sbor uspořádal okrskovou soutěž na vlastní travnaté ploše naproti koupališti. V roce 2001 obě družstva pokračovala ve sportovní činnosti. V roce 2002 má sbor evidováno 42 členů, 35 mužů a 7 žen. Doufejme, že bohatá činnost ledeckých hasičů bude pokračovat i v dalších letech a dnešní školáci převezmou v budoucnu hasičskou štafetu.

 

Sepsáno k výročí založení 110 let sboru. 

Jaroslava Zemánková
jednatelka sboru
  27.5. 2005